Aleksandra Yalova एक Brazilian Actress और Model हैं। इनका जन्म 7 September 1993 को São Paulo, Brazil में हुआ था। Aleksandra को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Aleksandra Yalova Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Brazil में जन्मीं Aleksandra ने 2017 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Plumper Pass’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Sensational Video मुख्य रुप से शामिल हैं।
Aleksandra Yalova Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Aleksandra Yalova |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian, Bulgarian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2017 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2017 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Aleks Yalova |
| Born (Date of Birth) | 7 September 1993 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | São Paulo, Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Hometown | São Paulo, Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Red |
| Figure Size | 36DDD-32-40 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Not Known |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Aleksandra Yalova?
Aleksandra Yalova is a Brazilian actress & model, born on 7 September 1993 in São Paulo, Brazil. In 2017, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Plumper Pass’.
