Amber Jade एक English Actress और Model हैं, इनका जन्म 28 November 1993 को Brighton, England, United Kingdom में हुआ था। Amber को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Amber Jade Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life आदि के बारे में जानेंगे।
Contents
Early Life & Career
England में जन्मीं Amber ने 2019 में AV Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Many Vids’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Digital Playground, Reality Kings और Dorcel Vision मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Amber ने एंटरटेनमेंट इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Abigail Mac, Karma RX और Katana Kombat मुख्य रूप से शामिल हैं।
Amber Jade Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Amber Jade |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | English |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 - Present |
| Net Worth (approx.) | $200K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2019 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Amber |
| Born (Date of Birth) | 28 November 1993 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | England, United Kingdom |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | England, United Kingdom |
| Hobbies/Habits/Interests | Traveling, Shopping, Selfie Lover, Dog Lover, Internet Surfing |
| Favorite Clothing Brands | Calvin Klein, LOUIS VUITTON, Tommy Hilfiger, Levi Strauss & Co. |
| Favorite Gadgets | Smartphone, Digital Camera, Smart Watch |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Not Known |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband/Spouse | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 cm 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 32G-26-36 |
| Dress Size | 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure & Confidence |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Amber Jade?
Amber Jade is an English actress & model, born on 28 November 1993 in Brighton, England, United Kingdom. In 2019, she started her career in entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
