Aryana Starr एक Jamaican Actress और Model हैं। इनका जन्म 8 March 1980 को Kingston, Jamaica में हुआ था। Aryana को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Aryana Starr Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Jamaica में जन्मीं Aryana ने 2008 में 28 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Evasive Angles’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में West Coast Productions, Hustler और D&E Media Networks मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Aryana ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Alexis Golden, Avy Scott, Carmen Hayes, Kelly Madison, Kendra Secrets, Mellanie Monroe और Vanessa Cruz मुख्य रूप से शामिल हैं।
Aryana Starr Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Aryana Starr |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Jamaican |
| Ethnicity/Descent | Black |
| Years Active | 2008 - 2019 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2008 - As an Actress |
| Awards | 2010: AVN Awards - Best New Starlet (Nominated) |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Arryana Starr Aryan Starr Aryanna Starr Ms. Starr |
| Born (Date of Birth) | 8 March 1980 |
| Age (as 2026) | 46 Years Old |
| Birthplace | Kingston, Jamaica |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Hometown | Kingston, Jamaica |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 173 cm 1.73 m 5 ft 8 in |
| Weight | 75 KG 165 lbs (pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 38D-33-40 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Twitch | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Aryana Starr?
Aryana Starr is a Jamaican actress & model, born on 8 March 1980 in Kingston, Jamaica. In 2008, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Evasive Angles’.
