Bella Hill (Ara Bella) एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म United States में हुआ था। Bella को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Bella Hill Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
USA में जन्मीं Bella ने 2023 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Model Hub’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।
Bella Hill Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Bella Hill |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2023 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2023 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Ara Bella Isabell Hill |
| Born (Date of Birth) | Not Known |
| Age (as 2026) | Not Known |
| Birthplace | United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 170 m 1.70 m 5 ft 7 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 34C-25-38 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Bella Hill?
Bella Hill is an American actress & model, born in the United States. In 2023, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Model Hub’.
Read More:
- Crystal Rave Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Liv Lauren Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Brigitte Bell Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lola Riley Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Dandara Bombom Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Celeste Rasmussen Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lee Von Lux Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Metal Kitten Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Mila Von Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Gracie Monroe Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More










