Briella Jaden एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म March 1994 में United States में हुआ था। Briella को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Briella Jaden Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
USA में जन्मीं Briella ने 2012 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Bovine Studios’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में FM Concepts और Naughty Mag मुख्य रुप से शामिल हैं।
Briella Jaden Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Briella Jaden |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2012 - 2014 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2012 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Briella |
| Born (Date of Birth) | March 1994 |
| Age (as 2026) | 32 Years Old |
| Birthplace | United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 168 cm 1.68 m 5 ft 6 in |
| Weight | 54 KG 119 lbs (pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34B-24-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Briella Jaden?
Briella Jaden is an American actress & model, born in March 1994 in the United States. In 2012, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Bovine Studios’.
