Carla Cruz एक Spanish Actress और Model हैं। इनका जन्म 30 September 1985 को Palma de Mallorca, Spain में हुआ था। Carla को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Carla Cruz Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Spain में जन्मीं Carla ने 2006 में 21 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Evil Angel’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Many Vids और DDF Network मुख्य रुप से शामिल हैं।
फिल्म स्टूडियोज के अलावा Carla ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Carolina Abril, Julia De Lucia और Yoha Galvez मुख्य रूप से शामिल हैं।
Carla Cruz Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Carla Cruz |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Spanish |
| Ethnicity/Descent | North African |
| Years Active | 2006 - 2017 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2006 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Carla Sandrita |
| Born (Date of Birth) | 30 September 1985 |
| Age (as 2026) | 41 Years Old |
| Birthplace | Palma de Mallorca, Spain |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | Palma de Mallorca, Spain |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black/Brown |
| Figure Size | 34C-27-39 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Carla Cruz?
Carla Cruz is a Spanish actress & model, born on 30 September 1985 in Palma de Mallorca, Spain. In 2006, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Evil Angel’.
