Celeste Rasmussen एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 2 September 1996 को Minneapolis, Minnesota, United States में हुआ था। Rasmussen को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Celeste Rasmussen Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Minneapolis में जन्मीं Rasmussen ने 2017 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Penthouse’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Cosmid, Zishy और FTV Girls मुख्य रुप से शामिल हैं।
फिल्म स्टूडियोज के अलावा Rasmussen ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Beca Barbie, Coco Star, Keira Jackson और Riley Anne मुख्य रूप से शामिल हैं।
Celeste Rasmussen Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Celeste Rasmussen |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2017 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2017 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Cleo Marie Winter Bliss Katriana Lohan Celeste Celeste Bay Celestial Winter |
| Born (Date of Birth) | 2 September 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Minneapolis, Minnesota, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Virgo |
| Hometown | Minneapolis, Minnesota, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 48 KG 105 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Red |
| Figure Size | 34C-24-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Celeste Rasmussen?
Celeste Rasmussen is an American actress & model, born on 2 September 1996 in Minneapolis, Minnesota, United States. In 2017, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Penthouse’.
