Cherry Aleksa एक Russian Actress और Model हैं। इनका जन्म 25 June 1978 को Russia में हुआ था। Aleksa को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Cherry Aleksa Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Russia में जन्मीं Aleksa ने 2020 में 42 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Girls Out West’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में VIP Media Network मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Aleksa ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Clockwork Victoria और Zlata Charm मुख्य रूप से शामिल हैं।
Cherry Aleksa Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Cherry Aleksa |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Russian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2020 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2020 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Cherry Aleksandra |
| Born (Date of Birth) | 25 June 1978 |
| Age (as 2026) | 48 Years Old |
| Birthplace | Russia |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Russia |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 48 KG 105 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Green |
| Hair Color | Brown/Blond |
| Figure Size | 33B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Not Known |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Cherry Aleksa?
Cherry Aleksa is a Russian actress & model, born on 25 June 1978 in Russia. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Girls Out West’.
