Harmony Paxson एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 20 January 1981 को Houston, Texas, United States में हुआ था। Harmony को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Harmony Paxson Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Houston में जन्मीं Harmony ने 2008 में 27 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Reality Kings’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में FM Concepts और Girlfriends Films मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Harmony ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Brianna Ray, Celeste Star, Dyanna Lauren, Havana Ginger, Kristen Cameron, Megan Jones और Scarlett Daze मुख्य रूप से शामिल हैं।
Harmony Paxson Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Harmony Paxson |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2008 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2008 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Burns Harmony Tancy Marie |
| Born (Date of Birth) | 20 January 1981 |
| Age (as 2026) | 46 Years Old |
| Birthplace | Houston, Texas, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aquarius |
| Hometown | Houston, Texas, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 54 KG 119 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Green |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34D-26-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | None |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Harmony Paxson?
Harmony Paxson is an American actress & model, born on 20 January 1981 in Houston, Texas, United States. In 2008, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Reality Kings’.
Read More:
- Crystal Rave Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Liv Lauren Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Brigitte Bell Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lola Riley Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Dandara Bombom Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Celeste Rasmussen Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lee Von Lux Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Metal Kitten Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Mila Von Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Gracie Monroe Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More










