Jessica Canizales एक Brazilian Actress और Model हैं। इनका जन्म 30 July 1979 को Brazil में हुआ था। Jessica को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Jessica Canizales Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Brazil में जन्मीं Jessica ने 2005 में 26 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Reality Kings’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Action Girls और Kandy Mag मुख्य रुप से शामिल हैं।


Jessica Canizales Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Jessica Canizales |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2005 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2005 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Jessica |
| Born (Date of Birth) | 30 July 1979 |
| Age (as 2026) | 47 Years Old |
| Birthplace | Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 m 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 49 KG 107 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Dark Brown |
| Figure Size | 34DD-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Jessica Canizales?
Jessica Canizales is a Brazilian actress & model, born on 30 July 1979 in Brazil. In 2005, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Reality Kings’.
