Joanna Wei एक Taiwanese Actress और Model हैं। इनका जन्म 22 January 2002 को Taipei, Taiwan में हुआ था। Joanna को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Joanna Wei Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Taiwan में जन्मीं Joanna ने 2025 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Vixen’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Pulse Distribution और Model Media Asia मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Joanna ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Ashley Aixi मुख्य रूप से शामिल हैं।
Joanna Wei Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Joanna Wei |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Taiwanese |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2025 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2025 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Joanna Wei Joanna Tang wei_joannana weijoannana Joanna Joannana Wei Wei Wei Joanna Wei Qiao An Wei Qiaoan Weijoannana |
| Born (Date of Birth) | 22 January 2002 |
| Age (as 2026) | 24 Years Old |
| Birthplace | Taipei, Taiwan |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Taipei, Taiwan |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 165 cm 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 49 KG 108 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 32C-23-31 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Joanna Wei?
Joanna Wei is a Taiwanese actress & model, born on 22 January 2002 in Taipei, Taiwan. In 2025, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Vixen’.
