Leighla Habib एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 21 July 1992 को Clifton, New Jersey, United States में हुआ था। Leighla को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Leighla Habib Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
New Jersey में जन्मीं Leighla ने 2021 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Playboy’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।
Leighla Habib Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Leighla Habib |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2021 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2021 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Leighla |
| Born (Date of Birth) | 21 July 1992 |
| Age (as 2026) | 34 Years Old |
| Birthplace | Clifton, New Jersey, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Clifton, New Jersey, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 167 m 1.67 m 5 ft 6 in |
| Weight | 63 KG 138 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 32B-26-32 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Leighla Habib?
Leighla Habib is an American actress & model, born on 21 July 1992 in Clifton, New Jersey, United States. In 2021, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Playboy’.
