Linsey Donovan एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 5 July 1999 को Mount Airy, Maryland, United States में हुआ था। Linsey को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Linsey Donovan Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Mount Airy में जन्मीं Linsey ने 2022 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Penthouse Gold’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।


Linsey Donovan Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Linsey Donovan |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2022 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2022 - As an Actress |
| Awards | Penthouse Pet of the Month in October 2022 |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Lexi Parker Linsey99 |
| Born (Date of Birth) | 5 July 1999 |
| Age (as 2026) | 27 Years Old |
| Birthplace | Mount Airy, Maryland, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Mount Airy, Maryland, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 177 m 1.77 m 5 ft 10 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 34B-24-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Linsey Donovan?
Linsey Donovan is an American actress & model, born on 5 July 1999 in Mount Airy, Maryland, United States. In 2022, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Penthouse Gold’.
