Maddie Wren एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 28 April 1993 को Illinois, United States में हुआ था। Maddie को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Maddie Wren Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
USA में जन्मीं Maddie ने 2025 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Many Vids’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में OC Modeling मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Maddie ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Iris Leon मुख्य रूप से शामिल हैं।
Maddie Wren Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Maddie Wren |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2025 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2025 - As an Actress |
| Awards | 2026: XMA Awards - Fan Award: Favorite Newcomer (Nominated) |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Maddie Bratty Maddie |
| Born (Date of Birth) | 28 April 1993 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | Illinois, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Illinois, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 165 cm 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 58 KG 127 lbs (pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 32B-27-37 |
| Dress Size | |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Maddie Wren?
Maddie Wren is an American actress & model, born on 28 April 1993 in Illinois, United States. In 2025, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Many Vids’.
