Mia Li एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 28 May 1990 को Astoria, New York, United States में हुआ था। Mia को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Mia Li Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
New York में जन्मीं Mia ने 2013 में 23 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Team Skeet’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Evil Angel, Hustler और Evolved Fights मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Mia ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Aaliyah Love, Abella Danger, Ashley Fires, Cindy Starfall, Dee Williams, Jayden Lee, Kate England, Mercedes Carrera और Val Dodds मुख्य रूप से शामिल हैं।
Mia Li Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Mia Li |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2013 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2013 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Mai Li Mia Little Pauline Popsicle |
| Born (Date of Birth) | 28 May 1990 |
| Age (as 2026) | 36 Years Old |
| Birthplace | Astoria, New York, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Hometown | Astoria, New York, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 155 cm 1.55 m 5 ft 1 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 34D-26-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Mia Li?
Mia Li is an American actress & model, born on 28 May 1990 in Astoria, New York, United States. In 2013, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Team Skeet’.
