Mica Spengler एक Argentinian Actress और Model हैं। इनका जन्म 15 November 1988 को Argentina में हुआ था। Spengler को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Mica Spengler Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Argentina में जन्मीं Spengler ने 2020 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Model Hub’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Spengler ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Lia Tovar और Dahiana Zuluaga मुख्य रूप से शामिल हैं।
Mica Spengler Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Mica Spengler |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Argentinian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2020 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2020 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Mica Madam Bella Micaela Soledad Spengler Solcito |
| Born (Date of Birth) | 15 November 1988 |
| Age (as 2026) | 38 Years Old |
| Birthplace | Argentina |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Argentina |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond/Black |
| Figure Size | 33C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Mica Spengler?
Mica Spengler is an Argentinian actress & model, born on 15 November 1988 in Argentina. In 2020, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Model Hub’.
