Mini Barbie एक Canadian Actress और Model हैं। इनका जन्म 1 March 1996 को Canada में हुआ था। Barbie को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Mini Barbie Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Canada में जन्मीं Barbie ने 2018 में 22 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर कई फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Lukes Mediaमुख्य रुप से शामिल हैं।
फिल्म स्टूडियोज के अलावा Barbie ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Nina Milano मुख्य रूप से शामिल हैं।
Mini Barbie Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Mini Barbie |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Canadian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2018 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2018 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Meagan Barbie Meagan Mini Barbie Meagan |
| Born (Date of Birth) | 1 March 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Canada |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Hometown | Canada |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 150 cm 1.50 m 4 ft 11 in |
| Weight | 50 KG 110 lbs (pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 32E-26-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Mini Barbie?
Mini Barbie is a Canadian actress & model, born on 1 March 1996 in Canada. She started her career in the entertainment industry in 2018.
