Mistress Damazonia एक Canadian Actress और Model हैं। इनका जन्म 6 November 1984 को Montreal, Quebec, Canada में हुआ था। Damazonia को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Mistress Damazonia Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Canada में जन्मीं Damazonia ने 2019 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Femdom Empire’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में English Mansion और Many Vids मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Damazonia ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Jasmine Lotus, Lady Vamp, Melisande Sin, Mika Katana और Alexxa Von Hell मुख्य रूप से शामिल हैं।
Mistress Damazonia Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Mistress Damazonia |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Canadian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2019 - As an Actress |
| Awards | 2021: AVN Awards (Nominated) 2024: AVN Awards (Nominated) |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Goddess Damazonia |
| Born (Date of Birth) | 6 November 1984 |
| Age (as 2026) | 42 Years Old |
| Birthplace | Montreal, Quebec, Canada |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Leo |
| Hometown | Montreal, Quebec, Canada |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 185 m 1.85 m 6 ft 1 in |
| Weight | 60 KG 132 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black/Dark Brown |
| Figure Size | 34DD-26-36 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Mistress Damazonia?
Mistress Damazonia is a Canadian actress & model, born on 6 November 1984 in Montreal, Quebec, Canada. In 2019, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Femdom Empire’.
Read More:
- Annalisa AtomicBlonde Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Katerina Hot Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Leila Vale Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Robin Coffins Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Camille R Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lana Slader Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Olga Mur Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Annie Ferreira Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Carla Pryce Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Jordan Jay Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More










