Paisley Porter एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 13 October 1995 को San Diego, California, United States में हुआ था। Porter को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Paisley Porter Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
San Diego में जन्मीं Porter ने 2019 में 24 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Elegant Angel’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Digital Sin, Mile High और Evil Angel मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Porter ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Brooklyn Chase और Macy Meadows मुख्य रूप से शामिल हैं।
2024 में Paisley Porter ने Jon Lillis को डेट करना शुरू किया था और बाद में उन्होनें शादी भी की। वर्तमान में पोर्टर के दो बच्चे भी हैं।
Paisley Porter Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Paisley Porter |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2019 - 2025 |
| Net Worth (approx.) | $500K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2019 - As an Actress |
| Awards | Not Known |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Misty Matrix Paisley Bailey Mattingly Bailey Janelle Mattingly Bailey Lillis Bailey Rayne |
| Born (Date of Birth) | 13 October 1995 |
| Age (as 2026) | 31 Years |
| Birthplace | San Diego, California, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Libra |
| Hometown | San Diego, California, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Selfie Lover, Dog Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Not Known |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Married |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband/Spouse | Jon Lillis |
| Daughter/Son/Children | Two Children |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 cm 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 32D-24-32 |
| Dress Size | 37 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Paisley Porter?
Paisley Porter is an American actress & model, born on 13 October 1995 in San Diego, California, United States. In 2019, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Elegant Angel’.

