Paris Lincoln एक American Actress और Model हैं, इनका जन्म 14 June 1994 को Santa Rosa, California, United States में हुआ था। Lincoln को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Paris Lincoln Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life आदि के बारे में जानेंगे।
Contents
Early Life & Career
California में जन्मीं Lincoln ने 2013 में 19 वर्ष की उम्र में AV Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Devil’s Film’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Pulse Distribution, NVG Network और Team Skeet मुख्य रुप से शामिल हैं।
फिल्म स्टूडियोज के अलावा Lincoln ने एंटरटेनमेंट इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Adriana Malao, Audrey Holiday, Darcie Dolce, Liz Leigh, Penny Barber, Stella Daniels, Summer Renee, Kimmy Granger और Kenna James मुख्य रूप से शामिल हैं।
Paris Lincoln Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Paris Lincoln |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2013 - Present |
| Net Worth (approx.) | $400K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2013 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Paris |
| Born (Date of Birth) | 14 June 1994 |
| Age (as 2026) | 32 Years Old |
| Birthplace | Santa Rosa, California, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Gemini |
| Current City | Santa Rosa, California, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Traveling, Shopping, Selfie Lover, Dog Lover, Internet Surfing |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Not Known |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband/Spouse | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 163 cm 1.63 m 5 ft 4 in |
| Weight | 59 KG 129 lbs (pounds) |
| Eye Color | Hazel |
| Hair Color | Brown/Auburn |
| Figure Size | 36C-25-34 |
| Dress Size | 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 8 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure & Confidence |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Paris Lincoln?
Paris Lincoln is an American actress & model, born on 14 June 1994 in Santa Rosa, California, United States. In 2013, she started her career in entertainment industry with the film studio ‘Devil’s Film’.


