Rute Rocha एक Brazilian Actress और Model हैं। इनका जन्म 11 September 1997 को Brazil में हुआ था। Rocha को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Rute Rocha Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Brazil में जन्मीं Rocha ने 2019 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Bella da Semana’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।


Rute Rocha Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Rute Rocha |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Brazilian |
| Ethnicity/Descent | Latin |
| Years Active | 2019 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2019 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Rocha |
| Born (Date of Birth) | 11 September 1997 |
| Age (as 2026) | 29 Years Old |
| Birthplace | Brazil |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Aries |
| Hometown | Brazil |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Not Known |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Gael Rocha (Son) |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 m 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 50 KG 110 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Blond |
| Figure Size | 32B-24-32 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Rute Rocha?
Rute Rocha is a Brazilian actress & model, born on 11 September 1997 in Brazil. In 2019, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Bella da Semana’.
Read More:
- Annalisa AtomicBlonde Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Katerina Hot Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Leila Vale Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Robin Coffins Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Camille R Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Lana Slader Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Olga Mur Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Annie Ferreira Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Carla Pryce Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More
- Jordan Jay Biography/Wiki, Age, Height, Career, Photos & More










