Sakura Scott एक Japanese Actress और Model हैं। इनका जन्म 14 September 1986 को Japan में हुआ था। Sakura को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Sakura Scott Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Japan में जन्मीं Sakura ने 2006 में 20 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Reality Kings’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Pure Play Media, Pink Visual और Harmony Media मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Sakura ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Erin Moore, Heather Gables, Kitty Langdon, Sunny Lane और Tia Tanaka मुख्य रूप से शामिल हैं।
Sakura Scott Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Sakura Scott |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American, Japanese |
| Ethnicity/Descent | Caucasian/Asian |
| Years Active | 2006 - 2010 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2006 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Amy Ayumi Meg Sakura Tammy Harper |
| Born (Date of Birth) | 14 September 1986 |
| Age (as 2026) | 40 Years Old |
| Birthplace | Japan |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Japan |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 160 cm 1.60 m 5 ft 3 in |
| Weight | 50 KG 110 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 32C-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | None |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Sakura Scott?
Sakura Scott is a Japanese actress & model, born on 14 September 1986 in Japan. In 2006, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Reality Kings’.
