Sam Paige एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 11 February 1991 को Farmington, Maine, United States में हुआ था। Paige को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Sam Paige Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Farmington में जन्मीं Paige ने 2010 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Cosmid’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Model Mayhem मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Paige ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Chris Hajjar मुख्य रूप से शामिल हैं।
Sam Paige Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Sam Paige |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2010 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2010 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Tess Ellen AshCash Ashley Murad Samantha Paige |
| Born (Date of Birth) | 11 February 1991 |
| Age (as 2026) | 35 Years Old |
| Birthplace | Farmington, Maine, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | Farmington, Maine, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduated |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 55 KG 121 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 32-24-32 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Sam Paige?
Sam Paige is an American actress & model, born on 11 February 1991 in Farmington, Maine, United States. In 2010, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Cosmid’.
