Suzi Star एक English Actress और Model हैं। इनका जन्म September 1992 में England, United Kingdom में हुआ था। Suzi को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Suzi Star Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
England में जन्मीं Suzi ने 2012 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Only Secretaries’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Layered Nylons, Body In Mind और Glamour VR मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Suzi ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Rosa Brighid, Brook Wright, Natasha Anastasia, Lil Karla, Sophie Bakewell और Samantha Page मुख्य रूप से शामिल हैं।
Suzi Star Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Suzi Star |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | English |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2012 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2012 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Mecia Jade Rachel Rachel H Suzi |
| Born (Date of Birth) | September 1992 |
| Age (as 2026) | 33 Years Old |
| Birthplace | England, United Kingdom |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | England, United Kingdom |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Swimming, Shopping, Party Lover |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 155 cm 1.55 m 5 ft 1 in |
| Weight | 52 KG 115 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Blond/Brown |
| Figure Size | 34D-28-33 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | None |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Suzi Star?
Suzi Star is an English actress & model, born in September 1992 in England, United Kingdom. In 2012, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Only Secretaries’.
