Venus Rey एक French Actress और Model हैं। इनका जन्म October 1997 में France में हुआ था। Venus को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Venus Rey Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
France में जन्मीं Venus ने 2024 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Jacquie Et Michel Tv’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में Dorcel Vision और Model Hub मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Venus ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Milancheek मुख्य रूप से शामिल हैं।
Venus Rey Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Venus Rey |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | French |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2024 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2024 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Vénus Rey Vénus de Rennes |
| Born (Date of Birth) | October 1997 |
| Age (as 2026) | 29 Years Old |
| Birthplace | France |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Hometown | France |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | In a Relationship |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Partner | Martin Grey |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 165 m 1.65 m 5 ft 5 in |
| Weight | 59 KG 129 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Dark Brown |
| Figure Size | 36-26-35 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Venus Rey?
Venus Rey is a French actress & model, born in October 1997 in France. In 2024, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Jacquie Et Michel Tv’.
