Victoria Queen एक Czech Actress और Model हैं। इनका जन्म August 1988 में Czech Republic में हुआ था। Victoria को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Victoria Queen Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Czech Republic में जन्मीं Victoria ने 2012 में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Karups’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया है।
Victoria Queen Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Victoria Queen |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Czech |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2012 |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2012 - As an Actress |
| Awards | None |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Queen Victoria |
| Born (Date of Birth) | August 1988 |
| Age (as 2026) | 38 Years Old |
| Birthplace | Czech Republic |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Cancer |
| Hometown | Czech Republic |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Shopping, Swimming, Partying |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Graduate |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Boyfriend | Not Known |
| Partner | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 167 m 1.67 m 5 ft 6 in |
| Weight | 57 KG 125 lbs (Pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 33B-24-34 |
| Dress Size | 36 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure and Beautiful Eyes |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | Not Known |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Victoria Queen?
Victoria Queen is a Czech actress & model, born in August 1988 in Czech Republic. In 2012, she started her career in the entertainment industry with the film studio ‘Karups’.
