Vina Sky एक American Actress और Model हैं। इनका जन्म 14 March 1999 को Houston, Texas, United States में हुआ था। Vina को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Vina Sky Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Texas में जन्मीं Vina ने 2018 में 19 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Team Skeet’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में AMK Empire, Evil Angel और Devil’s Film मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Vina ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Adria Rae, Danni Rivers, Gabbie Carter, Kendra Spade और Lacy Lennon मुख्य रूप से शामिल हैं।
Vina Sky ने फेमस फिल्म डायरेक्टर Jules Jordan से शादी की है और अब इनका एक बच्चा भी है।
Vina Sky Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Vina Sky |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | American, Vietnamese |
| Ethnicity/Descent | Asian |
| Years Active | 2018 - Present |
| Net Worth (approx.) | $200K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2018 - As an Actress |
| Awards | 2019: Nightmoves Awards - Best New Starlet (Nominated) 2020: AVN Awards - Best New Starlet (Nominated) 2020: XRCO Awards - New Starlet of the Year (Nominated) 2022: XBIZ Awards - Female Performer of the Year (Nominated) |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Kelly Nguyen Vina Skyy vinabambina vinabambinaoff vinasky_official vinaskyy |
| Born (Date of Birth) | 14 March 1999 |
| Age (as 2026) | 27 Years |
| Birthplace | Houston, Texas, United States |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Hometown | Houston, Texas, United States |
| Hobbies/Habits/Interests | Travelling, Selfie Lover, Music |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification | Not Known |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Married |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband/Spouse | Jules Jordan |
| Daughter/Son/Children | 1 Child |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 152 cm 1.52 m 5 ft 0 in |
| Weight | 38 KG 83 lbs (pounds) |
| Eye Color | Brown |
| Hair Color | Black |
| Figure Size | 32A-22-33 |
| Dress Size | 34 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 7 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Vina Sky?
Vina Sky is an American actress & model, born on 14 March 1999 in Houston, Texas, United States. In 2018, she started her career in entertainment industry with the film studio ‘Team Skeet’.

