Bonnie Dolce एक Hungarian Actress और Model हैं। इनका जन्म 8 August 1996 को Hungary में हुआ था। Dolce को मुख्य रूप से Videos और Web Scenes में एक्टिंग करने के लिए जाना जाता है और आज हम Bonnie Dolce Biography में अभिनेत्री की Early Life, Career, Personal Life, Body Measurements आदि के बारे में जानेंगे। तो चलिए अब शुरू करते हैं।
Contents
Early Life & Career
Hungary में जन्मीं Dolce ने 2021 में 25 वर्ष की उम्र में Entertainment Industry में अपने Career की शुरुआत की और उन्होंने अपना पहला शूट Film Studio ‘Woodman’ के साथ किया। इसके बाद उन्होंने अभिनेत्री के तौर पर अन्य फिल्म स्टूडियोज के साथ भी काम किया और इन फिल्म स्टूडियोज में MetArt Network, Karups और Video Marc Dorcel मुख्य रुप से शामिल हैं।


फिल्म स्टूडियोज के अलावा Dolce ने फिल्म इंडस्ट्री की विभिन्न प्रसिद्ध अभिनेत्रियों के साथ भी वीडियोस में परफॉर्म किया है और इन अभिनेत्रियों में Tiffany Tatum, Alyssa Bounty, Barbie Esm, Eden Ivy और Mona Blue मुख्य रूप से शामिल हैं।
Bonnie Dolce Biography/Wiki
Profile |
|
| Name | Bonnie Dolce |
| Profession | Actress & Model |
| Nationality | Hungarian |
| Ethnicity/Descent | Caucasian |
| Years Active | 2021 - Present |
| Net Worth (approx.) | $100K USD |
Debut & Awards |
|
| Debut | In 2021 - As an Actress |
| Awards | 2023: AVN Awards - Best New International Starlet (Nominated) |
Personal Life |
|
| Nick Name / Stage Name | Dolce Bonnie Dulce |
| Born (Date of Birth) | 8 August 1996 |
| Age (as 2026) | 30 Years Old |
| Birthplace | Hungary |
| Gender | Female |
| Zodiac Sign | Capricorn |
| Hometown | Hungary |
| Hobbies/Habits/Interests | Traveling, Shopping, Selfie Lover, Dog Lover, Internet Surfing |
| Favorite Clothing Brands | Calvin Klein, LOUIS VUITTON, Tommy Hilfiger, Levi Strauss & Co. |
| Favorite Gadgets | Smartphone, Digital Camera, Smart Watch |
| Food Habit | Non-Vegetarian |
| School | Not Known |
| College | Not Known |
| Education Qualification / Degree | Not Known |
Family, Relationship, Boyfriend, and Affairs |
|
| Mother | Not Known |
| Father | Not Known |
| Sister/Brother | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affair/Boyfriend | Not Known |
| Husband/Spouse | Not Known |
| Daughter/Son/Children | Not Known |
| Relatives | Not Known |
| Friends | Not Known |
Body Measurements & Physical Appearances |
|
| Height | 157 cm 1.57 m 5 ft 2 in |
| Weight | 43 KG 94 lbs (pounds) |
| Eye Color | Blue |
| Hair Color | Brown |
| Figure Size | 30B-25-32 |
| Dress Size | 38 (EU) |
| Shoe (Feet) Size | 9 |
| Tattoos | Yes |
| Distinctive Features | Attractive Figure & Confidence |
| Not Known | |
| Not Known | |
| X (formerly Twitter) | X (formerly Twitter) |
| YouTube | Not Known |
| Gmail ID / Email ID | Not Known |
Frequently Asked Questions
Who is Bonnie Dolce?
Bonnie Dolce is a Hungarian actress and model, born on 8 August 1996 in Hungary. In 2021, she started her career in the AV industry with the film studio ‘Woodman’.
